img

Bir şahin bir güvercin


FED üyeleri önümüzdeki hafta yapılacak olan FOMC toplantısının öncesinde konuşma yasağı olan blackout dönemine girdi. Avrupa Merkez Bankası ise şahin politikalarını iletmek için iyi bir fırsat yakaladı. ECB Üyeleri "En Az 2 Tane 50 Puanlık Faiz Artışı Uygun olduğunu belirtti. Ardından dün Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde’ın yaptığı açıklamada, Avrupa'da enflasyon aşırı yüksek olduğunu ve ECB faiz oranlarının sınırlayıcı bir seviyeye ulaşması için hala istikrarlı bir hızla ciddi şekilde artırılması, faizlerin gerektiği sürece o seviyelerde kalmasının gerekli olduğunu belirtti.

ECB’ye göre daha güvercin davranan Fed’in Şubat toplantısında 25 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılması ile dolar endeksi dokuz ayın en düşük seviyelerini test etti. Euro bölgesinden bu hafta açıklanacak olan (Ocak PMI'ları) verilerin beklenenden daha iyi gelmesi, Euro'nun dolar karşısında daha da değer kazanması olası görünüyor. Eylül ayında dolar karşısında yirmi yılın en düşük seviyelerini gören Euro’da toparlanma oldukça hızlı ilerliyor.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde FED üyelerinin güvercin açıklamaları, ABD borsalarını olumlu etkilemeye devam ediyor. ABD hisse senedi endeksleri, FED’in faiz artırımında yavaşlayacağı umuduyla haftaya yaptığı pozitif açılışı devam ettirirken, piyasada Şubat ayındaki FOMC toplantı beklentisi olarak 25 baz puanlık faiz artırımını %99.9 oranla fiyatlanıyor. Faiz oranlarına duyarlılığı daha yüksek olan Nasdaq endeksi öncülüğünde güçlü bir yükseliş hareketinin devam ettiği ABD borsalarında Nasdaq %2.01, S&P500 %1.19, Dow Jones %0.76 primlendi. S&P 500 ise %1,19 değer kazandı.

Avrupa hisseleri teknoloji ve madencilik hisseleri önderliğinde yükselirken, şahin ECB konuşmasının ardından banka hisseleri de yükselişe eşlik etti.

Asya tarafında ise piyasaların geneli Çin yılı nedeniyle kapalı. Asya’da tek açık borsa olan Japonya Nikkei hisse senedi endeksi %1,3’ün üzerinde yükseldi.

Brent petrol, en büyük ithalatçı konumunda olan Çin'den covid 19 tedbirlerinin gevşetilmesi nedeniyle yaşanabilecek talep artışı beklentileri ile sabah saatleri itibariyle hafif yükseldi. Brent petrol 5 sent artışla varil başına 88.24 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 13 sent artışla varil başına 81.75 dolara yükseldi.

Yurt içinde finansal hizmetler güven endeksi ve Hazine ihaleleri takip edilirken, yurt dışında Almanya GFK endeksi ve öncü PMI verileri izlenecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Yeni Konut Finansman Programına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre Merkez Bankası’nın oldukça sıkı takibinde olan döviz satışında hem saat kısıtlaması hem de miktar sınırlaması uygulanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun yavaşlatılması için faiz oranlarının çabuk bir şekilde artırılması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dünya çapında düşen enerji fiyatlarının ve hafifleyen tedarik zinciri sorunlarının enflasyonda kaydedilen ilerlemeye bir işaret olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, euronun çıkarılacak dijital versiyonunun kullanımının serbest olacağını ve herkes tarafından kullanılabileceğini söyledi. Panetta, ECB'nin dijital euro kullanıcılarının herhangi bir kişisel verisini saklamayacağını da vurguladı.

Avrupa Birliği'nin (AB) enerji kurumu, doğalgaza tavan fiyat uygulanması planının enerji piyasaları üzerinde henüz bir etkisi olmadığını bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, soğuyan talep ve kötüleşen satın alma durumu nedeniyle ABD'de nominal konut fiyatı artışının 2023'te ciddi ölçüde yavaşlamasını beklediğini duyurdu.

Goldman Sachs analistleri, emtiaların 2023 yılında da diğer varlık sınıflarının üzerinde getiri sağlamalarının beklendiğini, küresel makroekonomik ortamda temel değişiklikler ve düşük stokların emtiaların "yüksek toplam getiriler" üretmelerini sağlayacağının öngörüldüğünü bildirdiler.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, euronun çıkarılacak dijital versiyonunun kullanımının serbest olacağını ve herkes tarafından kullanılabileceğini söyledi. Panetta, ECB'nin dijital euro kullanıcılarının herhangi bir kişisel verisini saklamayacağını da vurguladı.

Cezayir ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Sonatrach, doğalgazın Avrupa'ya taşınması için İtalya ile yeni bir boru hattının döşenmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Hollanda'da artan dijitalleşme ve Kovid-19 sonrası fiziksel işlemlerin yerini çevrim içi işlemlerin almasıyla çok sayıda banka şube kapatma yoluna gitti. 2000'lerin başında Hollanda'da toplam 6 bin 100 banka şubesi bulunurken bu sayının şimdilerde 420'ye indiği, bunun yüzde 93'lük bir azalmaya karşılık geldiği ifade edildi.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, başkent Tahran’a resmi ziyarete bulunan Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. İran ile Rusya enerji, petrol, gaz takası, tarım, bankacılık, tahıl ticareti ile ortak yatırım ve gümrük konularını ele aldı.

Eski Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Müzakerecisi Şahin Yaman, Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimine geçme planıyla ilgili olarak “Optimum para alanı olmadığı için para sistemini kurmaları şu an mümkün değil” dedi.

MIATK-MİA Teknoloji 2022 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 330.654.053 TL (Önceki 54.155.781 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.