img

Forex gündem


ABD’de teknoloji şirketlerinin bu hafta açıklanacak finansallarına yönelik iyimserlik risk iştahını destekliyor. Son haftalarda ECB üyelerinden 50 baz puanlık artırımların devam edeceğine dair şahin tonda açıklamalar gelirken, dün akşam ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarında da şahin tonun korunduğu görüldü. Bugün küresel çapta ocak ayına ilişkin öncü PMI rakamları takip edilecektir. Verilerde zayıflamanın sürmesi resesyon kaynaklı endişeleri yeniden artırabilir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    12:00 Euro Bölgesi – Öncü İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek

•    17:45 ABD – Öncü İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanlığı borçlanma takvimine 3 yıl vadeli TLREF endeksli ve 5 yıllık 2 tahville devam etti. Hazine iki tahvilde ihale öncesi satışlarla birlikte toplamda 43,6 milyar TL borçlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 25-26 Ocak’ta Türkiye Ekonomi Modeli’ni anlatmak üzere Brüksel’i ziyaret edecek. Bakan Nebati, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda “Küresel Belirsizlik Döneminde, Yeni Olanaklar ve Çözümler: Türkiye Ekonomi Modeli” konulu panelde bir konuşma gerçekleştirecek. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi ocak ayında bir önceki aya göre %4,6 oranında artarak ocak ayında 79,1 oldu. Böylece güven endeksi Eylül 2021'den beri en yüksek seviyeye çıktı. Açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler ön planda olacak.

Euro Bölgesi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek için gerekli her türlü adımı atacaklarını belirtti ve gelecek toplantılarda “kayda değer” faiz artışlarının yolda olduğu sinyalini verdi. Pazartesi akşamı Almanya’da konuşan Lagarde, borçlanma maliyetlerinin yeterli ölçüde kısıtlayıcı seviyelere ulaşana kadar istikrarlı şekilde yükseltilmesi gerekeceğini ve ihtiyaç duyulduğu süre boyunca bu seviyelerde kalacağını söyledi. Öte yandan dün açıklamalarda bulunan AMB üyelerinden Boris Vujcic de 50 baz puanlık faiz artışlarının hala uygun olduğunu belirtirken, Yannis Stournaras ekonomideki yavaşlamaya işaret etti ve daha kademeli adımlar atılması çağrısında bulundu.

ABD

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), dijital reklam pazarı üzerindeki hakimiyetiyle ilgili olarak Google'a dava açmaya hazırlanıyor. Davanın hafta sonuna kadar federal mahkemede açılmasının beklendiği belirtiliyor. Dava, Adalet Bakanlığı'nın Alphabet aleyhine açtığı ikinci antitröst davası olacak. DOJ, Ekim 2020'de Google'ı genel arama hizmetleri, arama reklamcılığı ve genel arama metin reklamı pazarlarında tekel olmakla suçlamıştı. Diğer yandan Morgan Stanley Stratejisti Michael Wilson'a göre, ABD hisse senetlerine yönelik artan duyarlılık, zayıflayan ekonomik veriler ve kazançlarla çelişiyor. Wilson, ileriye dönük göstergelerin düşmesinin kârlarda durgunluğa dönüşeceği ve sonunda ABD piyasalarını negatif etkileyeceği konusunda uyardı. Bugün ABD'de açıklanacak birincil veri bulunmuyor.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.