img

Forex gündem


Avrupa Merkez Bankası (ECB) dünkü toplantısında 50 baz puan faiz artırımına gitti. ECB Başkanı Lagarde likidite ihtiyacı oluşursa ellerinde gerekli araçların bulunduğu ve bankacılık sektörünün güçlü olduğu mesajını verdi. ABD’de sıkıntı yaşayan First Republic Bank’ın dün akşam 11 bankadan 30 milyar dolar mevduat sağlaması piyasalarda olumlu algılandı. Bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin bir miktar yatışmasıyla dün küresel risk iştahı toparlanma kaydetti.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    13:00 Euro Bölgesi – TÜFE Önem: Yüksek

•    16:15 ABD – Sanayi Üretimi Önem: Orta

Türkiye

Merkez Bankası rezervlerinde geçen hafta yataya yakın bir performans kaydedildi. Merkez Bankası verilerine göre brüt rezervler 10 Mart haftasında 120 milyar dolara geriledi. Döviz mevduatlarında 20 Ocak'tan itibaren başlayan gerileme 10 Mart itibariyle sona erdi ve yurtiçi yerleşikler yeniden döviz mevduatlarını artırdı. Geçen hafta döviz mevduatları parite etkisinden arındırılmış olarak 1,2 milyar dolar arttı, KKM hesapları ise 26,2 milyar lira büyüdü. Yabancı yatırımcılar, geçen hafta net 53,5 milyon dolarlık hisse senedi, 56,2 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi ve 500 bin dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri sattı. TCMB Ocak ayına ilişkin konut fiyat endeksine göre Ocak'ta aylık fiyat artışı 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Konut fiyatları Ocak ayında bir önceki yıla göre %153,1 artış kaydetti. Aylık olarak ise fiyatlarda %6,9 oranında arttı. Ocak ayıyla birlikte aylık enflasyon serisi 48. aya yükseldi. Yurt içinde bugün piyasa katılımcıları anketinin ve Fitch’in değerlendirmesini açıklaması bekleniyor.

Euro Bölgesi

Avrupa'da dün ECB üç temel politika faizini 50 baz puan artırarak, 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonun çok uzun süre çok yüksek seviyelerde kalacağının tahmin edildiği kaydedilerek, piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle kararların veri odaklı alınmaya edileceği bildirildi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Christine Lagarde, bankacılık krizine ilişkin sorulara, finansal istikrarı korumak için ellerinde önemli araçlar bulunduğu ve gerekmesi halinde bunları kullanmaktan çekinmeyecekleri şeklinde cevap verdi. Fiyat istikrarı ile finansal istikrarın farklı araçlarla idare edilebileceğini belirten Lagarde, para politikasına ilişkin belirsizlikler nedeniyle bankanın makroekonomik veri akışını yakından izleyeceğini ifade etti.

ABD

ABD ve Avrupa'da bankacılık krizine yönelik atılan adımlar piyasalarda risk iştahını güçlendirirken, ABD'de para politikasına ilişkin belirsizliklerin sınırlı da olsa azaldığı görülüyor. Dün, ABD Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), bankacılık krizinde adı geçen bankalardan biri olan First Republic Bank'ın 11 büyük bankadan 30 milyar dolarlık mevduat aldığını duyurdu. Söz konusu gelişmenin ardından pay piyasalarında alışlar güçlenirken, ülkede dün açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller üretmeye devam etti. ABD'de konut başlangıçları, şubatta yüzde 9,8 artışla 1 milyon 450 bine yükselerek beklentileri aşarken, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 11 Mart ile biten haftada 192 bine gerileyerek öngörülerin altında kaldı.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.