FX analizi

Dün, ABD tarafında piyasaların odağında Fed Başkanı Jerome Powell'ın senato sunumu yer aldı. Powell sunumunda işgücü piyasasındaki risklere değindi ve faiz indirimi patikasında ihtiyatlı davranılması gerektiğini yineledi.

FX analizi

USD/TRY: Dün ABD'de Fed Başkanı Powell'ın sunumu piyasaların odağındaydı. Powell, 2024'ün ilk çeyrek verilerinin, enflasyon ve faiz indirimleri yolunda güveni desteklemediğini ve faiz indirimlerinin şu an için "uygun olmadığını" belirtti. Ancak Powell, faizlerin çok geç indirilmesi halinde ekonominin zayıflayabileceği konusunda da uyarılarda bulundu. İşgücü piyasası koşullarının ise soğuduğunu ancak hala güçlü olduğunu vurguladı. Bu ortamda, ABD piyasaları yatay görünümlerle günün tamamladılar. Fiyatlamalar tarafında ise Dolar Endeksi (DXY) 105 seviyesinin hafif üzerinde seyrederken ABD 10 yıllık tahvil getirileri ise yatay seyrediyor. Yurtiçinde ise dün Hazine'nin gerçekleştirdiği Eurobond ihracında getirinin %7,3 düzeyinde (beklenti %7,625 idi) oluştuğu tahmin ediliyor. Veri gündeminde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ile NATO Atlantik Konseyi Devlet/Hükümet Başkanları Oturumu'na katılacak. ABD tarafında, Fed Başkanı Powell'ın konuşması takip edilecek. Ayrıca, Fed üyelerinden Bowman ve Goolsbee'nin konuşmaları önemli olabilir. Kur tarafında ise dün yaşanan %0,6 yükseliş sonrası Dolar/TL'de 33,0 seviyesi üzerindeki kısa vadeli kapanışlar baskıyı artırabilir.

EUR/USD: Dün, ABD tarafında piyasaların odağında Fed Başkanı Jerome Powell'ın senato sunumu yer aldı. Powell sunumunda işgücü piyasasındaki risklere değindi ve faiz indirimi patikasında ihtiyatlı davranılması gerektiğini yineledi. Parite dünü %0,1 gerilemeyle 1,0813 seviyesinde tamamladı. Euro Bölgesinde ise siyasi gelişmeler etkisini sürdürmeye devam etse de önemli bir gelişme yaşanmadı. Bugün piyasaların odağında, TSİ 17:00'da Fed Başkanı Powell'ın ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde gerçekleştireceği sunum yer alacak. Powell'ın sunumunda Fed'in para politikasına ve faiz indirimlerine yönelik ipuçları aranacak. Ayrıca, perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon rakamları bu haftanın en önemli verileri olarak dikkat çekiyor. Teknik seviyelere baktığımızda, 1,0800 seviyesi destek olarak öne çıkarken, 1,0845- 1,0890 seviyeleri direnç olarak öne çıkıyor. 

XAU/USD: Dün, 2.350 - 2.372 seviyeleri arasında hareket eden Ons Altın günü 2.364 seviyesinde, hafif yükselişle tamamladı. Dün piyasalarda Fed Başkanı Powell'ın Kongre'ye yaptığı sunum yakından takip edildi. Powell'ın yaptığı sunumda faiz indirimleri konusundaki temkinli açıklamaları devam etti. Ayrıca Powell, faiz indirimlerinin şu an için uygun olmadığını belirtirken, faizlerin çok geç indirilmesi halinde ekonominin zayıflayabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Teknik seviyelere bakıldığında ise 2.390 ve 2.420 seviyeleri direnç olarak öne çıkarken geri çekilme halinde 2.340 destek seviyesi olarak izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım

  Hibya Haber Ajansı