Piyasanın durumu

piyasanin-durumu-11082008

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0.88 yükseliş ile 1,207 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,176 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,211 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. BIMAS (5 puan) ve ASELS (5 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, TUPRS (-1 puan) ve KCHOL (-1 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 24 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %5.20 ile ARCLK ve %2.53 ile KRDMD olurken, en fazla azalan hisselerin ise %5.34 ile GARAN ve %5.21 ile AKBNK olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 8 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 22 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %30 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %1.73 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.01 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 6 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise ASELS ve ARCLK hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta ARCLK, ASELS, BIMAS ve EREGL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, KCHOL ve TUPRS ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı