Birleşmiş Milletler 2020 Biyolojik Çeşitlilik Konferansı Gelecek Yıla Ertelendi

birlesmis-milletler-2020-biyolojik-cesitlilik-konferansi-gelecek-yila-ertelendi-29072011

Birleşmiş Milletler 2020 Biyolojik Çeşitlilik Konferansı Gelecek Yıla Ertelendi

Biyolojik Çeşitlilik Konvansiyonu Uluslararası Konferansının 15. toplantısının, COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelenerek, 17 ila 30 Mayıs 2021 tarihlerinde düzenlenmesine karar verildi.
 
Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde organize edilen olan toplantı, planlandığı üzere 15 ila 28 Ekim tarihlerinde, Çin'in güneybatı eyaleti Yunnan'ın başkenti Kunming'de, "Ekolojik Uygarlık: Yeryüzünde yaşamın tümü için ortak bir gelecek kurma" teması ekseninde düzenlenecekti.  
 
Çin’in Çevre Bakanlığı sözcülerinde Liu Youbin, bir basın konferansında, 2021 için saptanan yeni tarihlerin Çin merkezi hükümeti tarafından da onaylandığını bildirdi.
 
Biyolojik güvenlik konusundaki Cartagena (Kolombiya'nın bir kenti) Protokolü'nün tarafları ile biyolojik kaynaklara erişim ve bunların bölüşümüne ilişkin Nagoya (Japonya'nın bir kenti) Protokolü'nün taraflarının toplantıları da böylece aynı zamanda düzenlenecek.
 
Öte yandan Çin, ilgili bakanlığın belirttiğine göre, düzenlenecek konferansın başarısını güvenceye almak amacıyla, Biyolojik Çeşitlilik Konvansiyonu sekretaryası ile yakın iş birliği halinde çalışmaya devam edecek.

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı