img

Küresel piyasalar


Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları geçen hafta beklentinin altında gelen ÜFE ve perakende satışlar verileri sonrasında öncü ekonomik endeksin tahminlerin altında gelerek Fed’in faiz artırım patikasını yavaşlatabileceği yönünde yoğunlaşan beklentilerle alıcılı seyir izledi. Piyasa beklentisi 1 Şubat’ta sona erecek olan toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımına gidileceği yönünde şekilleniyor. Tahvil faizleri cephesinde dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3,54 seviyesini test ettikten sonra yüzde 3,5098 seviyesinden kapandı. Faiz beklentilerine hassasiyeti yüksek olan 2 yıllık tahvil faizi ise yüzde 4,22 seviyesine ılımlı yükseldi.

VIX endeksi de dün düşüş eğilimini sürdürerek 0,04 puan gerilemeyle 19,81 seviyesinde gerçekleşti. Dün S&P 500 endeksi yüzde 1,19 değer kazanarak 4.019 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksinde en yüksek değer kazancı yüzde 9,22 artışla Advanced Micro Devices Inc.; en kötü performansı ise yüzde 7,95 düşüşle Xylem Inc. sergiledi. Dow Jones endeksi yüzde 0,76 değer kazanırken, Nasdaq endeksi de yüzde 2,01 artış gösterdi. Avrupa cephesinde ise piyasalar, yatırımcıların ekonomik görünümü yeniden değerlendirmesiyle birlikte yeni işlem haftasına belirsiz bir görünümle başladıktan sonra haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı. Almanya’da Dax endeksi yüzde 0,46 yükselişle günü 15.102 puandan, Fransa’da CAC 40 endeksi günlük yüzde 0,52 yükselişle 7.032 puandan, İngiltere’de ise FTSE 100 endeksi günü yüzde 0,18 artışla 7.784 seviyesinden kapattı.

Bugün ne bekliyoruz? Asya tarafında birçok ülkede yeni yıl tatili sürerken, Japonya ve Hindistan’da pozitif seyir sürüyor. Nikkie 225 endeksinde yüzde 1,63 artış görülürken, Hindistan Nifty 50 endeksi ise yatay pozitif seyir izliyor. Bu sabah makroekonomik takvimde Japonya’dan PMI verileri yakından takip edildi. Japonya’da Ocak ayı imalat PMI verisi beklentilerin altında gelerek ikinci ayda da daralmaya devam etti. Günün devamında Japonya Merkez Bankası BoJ’dan yıllık çekirdek TÜFE verisi, Almanya, Fransa, İngiltere ve Euro Bölgesi’nden PMI verileri takip edilecek. İngiltere ve Almanya’da imalat PMI verileri son ay toparlanma eğilimi göstermişti. Ancak hala verilerin 50 referans değerinin altında kalmaya devam ettiği görülüyor. Günün devamında ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Gelecek gündemde neler var? Yeni yıl tatili nedeniyle Çin’de piyasaların kapalı olduğu haftada küresel piyasalarda PMI verilerinin yanı sıra, ABD’den 4. Çeyrek GSYİH ve Aralık ayı çekirdek dayanıklı mal siparişleri ile Almanya’dan Ocak ayı İfo iş iklim endeksi takip edilecek.

Dün piyasalarda neler oldu? BIST 100 endeksi yükseliş trendini korumaya devam ediyor. BIST 100 endeksi güne yükselişle azalışla 5.444,03 seviyesinden başladı. Endeks gün içinde 5.507,71 seviyesini test ederken iyimser havanın sürmesiyle 5.490,34 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. BIST 100 endeksinin toplam işlem hacmi 104 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 5,62, sanayi endeksi ise yüzde 0,84 değer kazandı. Bugün ne bekliyoruz? Dün kar satışlarıyla karşılaşan BIST 100 endeksinde zayıflama eğiliminin ılımlı devam edebileceğini tahmin ediyoruz. Yurt içinde bugün Ocak ayı tüketici güveni verisi izlenecek. Gelecek gündemde neler var? Ocak ayı kapasite kullanım oranı ve imalat güveni haftanın öne çıkan başlıkları.

Majör para birimlerinin ABD Dolar’ı karşısında karışık seyir izlediği günde, küresel tahvillerde satıcılı eğilim izlenirken ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizi 2 bp artışla yüzde 3,50, Almanya 10 yıllık tahvil faizi 2 bp artışla yüzde 2,19 seviyesinden işlem gördü. Türkiye eurobond faizlerinde ise sınırlı düşüş izlendi ve Eylül 2033 vadeli Eurobond faizi 5 bp azalışla yüzde 9,19’a geriledi. Yurt içi TL tahvi piyasasında BİST Kesin Alım Satım Pazarı işlem hacmi 4,1 milyar TL’ye gerilerken, 2 yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizi 7 bp artışla yüzde 10,26, 10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi ise değişmyerek yüzde 10,13 seviyesinden günü tamamladı.

Hazin dün Mayıs 2026 vadeli TLREF’e endeksli tahvilden ortalama yıllık bileşik faiz %17,49 ile 3,524 milyar TL ve Ağustos 2027 vadeli sabit kuponlu tahvilden yüzde 9,90 ile 40,052 milyar TL borçlandı. Bugün ise 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesi ve 5 yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışını gerçekleştirecek. TL likidite tarafında TCMB 15 milyar TL’lik haftalık repo aynı miktarda yenilerken, APİ ile haftalık repo fonlama tutarı 153 milyar TL seviyesinde değişmedi. Aynı gün valörlü swap işlemlerinden 1,2 milyar TL ilave fonlama sağladı. TCMB tarafından yayımlanan haftalık menkul kıymet verilerine göre ÖSBA stoku 13 Ocak ile biten haftada bir önceki haftaya göre 6,8 milyar TL artarak 226,3 milyar TL’ye yükseldi. İlgili haftada ÖSBA stokunu en çok artıran grup 5,9 milyar TL ile yatırım fonları olurken, en çok azaltan grup 355 milyon TL ile hanehalkı oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı borçlanma takvimine 3 yıl vadeli TLREF endeksli ve 5 yıllık 2 tahville devam etti. Hazine iki tahvilde ihale öncesi satışlarla birlikte toplamda 43,6 milyar TL borçlandı. Hazine’nin 5 yıllık tahvil ihalesinde bileşik faiz yüzde 9,9 olarak gerçekleşirken gelen 30,1 milyar TL’lik teklife karşılık 22,8 milyar TL’lik net satış yapıldı. 3 yıl vadeli TLREF endeksli tahvilde ise 7 milyar TL teklife karşılık 3,27 milyar TL satış gerçekleştirildi. İhalede dönemsel faiz yüzde 4,11 oldu. Bakanlığın ihale öncesinde 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilde 16 milyar liralık satış yaparken gelen teklif tutarı 27,1 milyar TL olarak gerçekleşti. 5 yıl vadeli tahvilde kamuya satış 1,25 milyar lira oldu. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nebati 25-26 Ocak’ta Türkiye Ekonomi Modeli’ni anlatmak üzere Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’na katılacak. Sayın Nebati panelde “Küresel Belirsizlik Döneminde, Yeni Olanaklar ve Çözümler: Türkiye Ekonomi Modeli” konulu panelde bir konuşma gerçekleştirecek. Nebati, ziyaretinde Ekonomiden sorumlu AB Komiseri Gentiloni ve Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Varhelyi ile ikili görüşmeler de yapacak.

Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yapılan sunumda, 100.000 konuta ilişkin kullandırılması planlanan finansmanının yaklaşık yarısının Hazine katkılı olması halinde 2023’te Hazine katkısının toplam maliyetinin 2,75 milyar TL, 2024’te 8,58 milyar TL ve 2025’te ise 6,89 milyar TL olacağı öngörüldü. Bu kapsamda Yeni Evim için Hazine'den toplamda 18,2 milyar TL'lik katkı öngörülüyor. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, borç yapılandırma ve af konusunda açıklamalarda bulundu. Sayın Erdoğan, tüm borçlara belirli oranla güncelleme ve taksit imkanı getirileceğini, vergi dairelerine 31 Aralık 2022’den önce 2.000 TL’nin altında borcu olan vatandaşların cezalarının tahsilinden vazgeçileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanımız ayrıca, gerçek ve tüzel kişilerin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere borçlarının cezaları kaldırılacağını da sözlerine ekledi. Tüketici Güven Endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4,6 oranında artarak 79,1 seviyesine yükseldi. Tüketici Güveni böylece Eylül 2021'den beri en yüksek seviyeye çıktı.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Kazimir son dönemde banka yetkililerinin güvercin söylemlerine karşı şahin söylemlerde bulundu. Kazimir gelecek toplantılarda 50'şer baz puanlık faiz artışının devam etmesi gerektiğini bildirdi. Slovakya Merkez Bankası Başkanı da olan Kazimir artış döngüsünün yaz aylarında tamamlanması gerektiğini savundu. JP Morgan'ın modellemesine göre, ABD ekonomisindeki resesyon ihtimali, 2022’de yüzde 98'di. Bu oran 2023 yılında keskin bir şekilde düşerek, 73 olarak ölçüldü. ECB başkanı Lagarde, faizlerin hala önemli bir şekilde yükselmesi gerektiğini, yüksek enflasyonun katılaşmamasının hayati önemde olduğunu ve enflasyonu hedefe döndürmek için rotada kalacağını ifade etti. Goldman Sachs Group Inc'nin varlık yönetimi kolunun, 59 milyar dolarlık alternatif yatırımları önemli ölçüde azaltacağı belirtildi. Banka, önümüzdeki birkaç yıl içinde pozisyonlarını elden çıkarmayı ve bilançosundaki bu fonların bir kısmını dış sermayeyle değiştirmeyi planlıyor.

Fitch Ratings, soğuyan talep ve kötüleşen satın alma durumu nedeniyle ABD'de nominal konut fiyatı artışının 2023'te ciddi ölçüde yavaşlamasını beklediğini duyurdu. Açıklamada, konut piyasasının azalan satışlar, düşük envanter ve düşen fiyatlarla durgunluğunu koruduğuna işaret edilerek, hem ev satın alma hem de ev satma hissiyatının 2022'dekine kıyasla önemli ölçüde düştüğü kaydedildi. Ayrıca, yüksek enflasyon ve faiz artışlarının yol açacağı belirsizliğin 2023'te konut kredisi faizlerindeki oynaklığı ve aşağı yönlü riski artıracağı vurgulandı. ABD Hazine Bakanı Yellen, dünya çapında düşen enerji fiyatlarının ve hafifleyen tedarik zinciri sorunlarının enflasyonda kaydedilen ilerlemeye bir işaret olduğunu dile getirdi. Yellen aynı zamanda nakliye maliyetlerinde düşüş gördüklerini ve ABD'de güçlü bir işgücü piyasası ve enflasyonda ilerlemenin devam ettiğini düşündüğünü ifade etti.

Anadolu Isuzu (ASUZU, Pozitif): Şirket, uluslararası pazarlarda büyüme hedefi doğrultusunda, Portekiz pazarında faaliyet göstermek üzere Nors Group bünyesindeki Auto Sueco ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Auto Sueco firması Portekiz dışında Afrika pazarında da güçlü satış ağına sahip olup, bu işbirliği çerçevesinde Afrika pazarındaki fırsatların da değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

Kontrolmatik (KONTR, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; 23.01.2023 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 146,00 TL – 152,00 TL (ağırlıklı ortalama 149,18 TL) fiyat aralığından toplam 27.500 TL (27.500 Adet) nominal değerli KONTR payları geri alındı. Bu işlemlerle birlikte, 23.01.2023 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 340.982 TL (340.982 Adet) olup, bu payların sermayeye oranı yüzde 0,17049'a ulaştı.

MLP Sağlık (MPARK, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; 23.01.2023 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 83,65 TL – 85,30 TL (ağırlıklı ortalama 84,47 TL) fiyat aralığından toplam 38.000 TL nominal değerli MPARK payları geri alındı.Bu işlemlerle birlikte, 23.01.2023 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 8.376.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı yüzde 4,0262'ye ulaştı.

Elite Naturel (ELITE, Nötr): 19.01.2023 tarihli 2023/001 sayılı yönetim kurulu kararı ile şirketin 54.000.000,-TL çıkarılmış sermayesinin, 250.000.000,- TL'lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak üzere, yüzde 150 oranında iç kaynaklardan artırılarak 135.000.000-TL'ye çıkarılmasına karar verilmişti. İlgili karar doğrultusunda 23.01.2023 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapıldı.

Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.