img

Piyasanın durumu


Endeks nasıl performans gösterdi? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.4 düşüş ile 5,961 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 5,900 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 6,145 seviyesini gördü.

Hisseler endeksi nasıl etkiledi? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. GUBRF (14.48 puan) ve TUPRS (10.92 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, SASA (-37.28 puan) ve HEKTS (-23.24 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

Yabancı aktivitesi nasıl? BIST 30 hisselerinde yabancı payı artış ve azalışların dengede olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 15 tanesinde yabancı payı artışı, 15 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %3.83 ile PGSUS ve %2.43 ile KOZAA olurken, en fazla azalan hisselerin ise %4.73 ile ARCLK ve %2.91 ile AKBNK olduğu göze çarpıyor.

Hacim ne yönde ilerliyor? BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 17 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 13 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %18 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.15 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.06 seviyesinde gerçekleşti.

Hisselerin momentum trendi nasıl? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 20 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise GUBRF ve TUPRS hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

Dünden bugüne öne çıkanlar. Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta GUBRF, TCELL ve TUPRS dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise AKSEN, ODAS ve SASA ön plana çıkıyor.

Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.